1. Па двух доўгіх паралельных правадах праходзяць аднолькавыя токі, 3 А. Калі адлегласць паміж двума правадамі роўная 40 см, вызначце магнітнае поле ў пункце P. μ o = 4π x 10 −7 Вб А −1 м −1.
Вядома:
Электрычны ток (I) = 3 А
Адлегласць паміж правадамі 1 і 2 (r 12 ) = 40 см = 0.4 м
Адлегласць паміж провадам 1 і P (r1P ) = 30 см = 0.3 м
Адлегласць паміж провадам 2 і P (r²P ) = 40 – 30 = 10 см = 0.1 м
µ o = 4π x 10 -7 Wb.A -1 .m -1
Шукаецца: Магнітнае поле ў пункце P
Рашэнне:
Магнітнае поле, якое ствараецца провадам 1 (злева) :

Магнітнае поле, якое ствараецца провадам 2 (справа) :

Магнітнае поле ў пункце P:
B P = B 2 – B 1 = 6 × 10⁻⁶ – 2 × 10⁻⁶
B P = 4 x 10⁻⁶ Тэсла
2. Па доўгім дроце праходзіць ток сілай 2 А. Вызначце велічыню і кірунак магнітнага поля ў пункце P. (μo = 4π x 10⁻⁷ Вб А⁻¹ м⁻¹ )
Вядома:
Электрычны ток (I) = 2 А
Адлегласць паміж дротам і кропкай P (rP ) = 4 см = 0.04 м
μ o = 4π x 10 −7 Вт. А −1 м −1
Шукаецца: велічыня і кірунак магнітнай індукцыі ў пункце P
Рашэнне:
