1. Вызначце электрычны патэнцыял у кропцы, размешчанай на адлегласці 1 см ад зарада 5.0 мкКл . Пастаянная Кулона (k) = 9 x 10⁻⁹ Нм²C⁻² , 1 мкКл = 10⁻⁶ Кл.
Вядома:
Адлегласць ад зарада (r) = 1 см = 1/100 м = 0.01 м = 10⁻² м
Зарад (q) = 5.0 мкКл = 5.0 x 10⁻⁶ Кл
Пастаянная Кулона ( k ) = 9 x 10⁻⁹ Нм²C⁻²
Шукаецца: электрычны патэнцыял (В)
Рашэнне:
Электрычны патэнцыял:

Электрычны патэнцыял складае 4.5 x 10⁶ вольт
[ірп]
2. Зарад Q1 = 5.0 μC і зарадзіць Q2 = 6.0 μC. пастаянная Кулона (k) = 9 х 109 Nm2C-2, 1 мкКл = 10-6 C. Пункт А знаходзіцца паміж зарадамі. Вызначце электрычны патэнцыял у пункце А.

Вядома:
Зарад Q 1 = -5.0 мкКл = -5.0 x 10⁻⁶ Кл
Адлегласць пункта А ад Q 1 = 10 см = 0.1 м = 10 -1 м
Зарад Q² = 6.0 мкКл = 6.0 x 10⁻⁶ Кл
Адлегласць пункта a ад Q 2 = 10 см = 0.1 м = 10 -1 м
Пастаянная Кулона ( k ) = 9 x 10⁻⁹ Нм²C⁻²
Шукаецца: электрычны патэнцыял у пункце А
Рашэнне:
Электрычны патэнцыял 1 :

Электрычны патэнцыял 2 :

Электрычны патэнцыял у пункце А :
V = V² – V¹
V = (54 – 45) × 10⁴
V = 9 х 10⁴
[ірп]
3. Зарад q1 = 5.0 мкКл і зарадзіць q2 = 6.0 мкКл. пастаянная Кулона (k) = 9 х 109 Nm2C-2, 1 мкКл = 10-6 C. Вызначце электрычны патэнцыял у пункце А.
Вядома:
Зарад Q 1 = -5.0 мкКл = -5.0 x 10⁻⁶ Кл
Адлегласць пункта А ад Q 1 = 40 см = 0.4 м = 4 x 10 -1 м
Зарад Q² = 6.0 мкКл = 6.0 x 10⁻⁶ Кл
Адлегласць пункта А ад Q 2 = 50 см = 0.5 м = 5 x 10 -1 м
Пастаянная Кулона ( k ) = 9 x 10⁻⁹ Нм²C⁻²
Шукаецца: электрычны патэнцыял у пункце А
Рашэнне:
Электрычны патэнцыял 1 :

Электрычны патэнцыял 2 :

Электрычны патэнцыял у пункце А :
V = V1 + V2
V = (-11.25 + 10.8) x 10⁴
V = -0.45 х 10³
V = -4.5 х 10³
Электрычны патэнцыял у пункце А складае -4.5 x 10³ вольт.