8 прыкладаў пытанняў па лінейным імпульсе
1. Аб'ект масай 1 кг рухаецца са хуткасцю 10 м/с. Momentum аб'ект — гэта…
Абмеркаванне
Гэта вядома :
Маса (м) = 1 кг
Хуткасць (v) = 10 м/с
Спыталі : лінейны імпульс (p)
Джаваб :
Формула імпульсу: p = mv
Апісанне: p = імпульс, m = маса, v = кечэпатан.
Імпульс аб'екта роўны:
p = mv = (1)(10) = 10 кг м/с2
2. Два аб'екты, кожны з якіх мае масу 2 кг і 4 кг, рухаюцца са хуткасцю 20 м/с. Імпульс кожнага аб'екта роўны…
Абмеркаванне
Гэта вядома :
Маса аб'екта А (мA) = 2 кг
Маса аб'екта B (мB) = 4 кг
Хуткасць аб'екта А (vA) = 20 м/с
Хуткасць аб'екта B (vB) = 20 м/с
Спыталі : імпульс аб'екта А (pA) і імпульс аб'екта B (pB)
Джаваб :
Імпульс аб'екта А :
pA = мA vA = (2)(20) = 40 кг м/с
Імпульс аб'екта B :
pB = мB vB = (4)(20) = 80 кг м/с
Калі хуткасці абодвух аб'ектаў аднолькавыя, то аб'ект з большай масай мае большы імпульс.
3. Аб'екты A і B маюць масу па 2 кг кожны. Аб'ект A рухаецца са хуткасцю 2 м/с, а аб'ект B рухаецца са хуткасцю 4 м/с. Імпульс аб'ектаў A і B роўны…
Абмеркаванне
Гэта вядома :
Маса аб'екта А (мA) = 2 кг
Маса аб'екта B (мB) = 2 кг
Хуткасць аб'екта А (vA) = 2 м/с
Хуткасць аб'екта B (vB) = 4 м/с
Спыталі : імпульс аб'екта А (pA) і імпульс аб'екта B (pB)
Джаваб :
Імпульс аб'екта А :
pA = мA vA = (2)(2) = 4 кг м/с
Імпульс аб'екта B :
pB = мB vB = (2)(4) = 8 кг м/с
Калі масы абодвух аб'ектаў аднолькавыя, то аб'ект з большай хуткасцю мае большы імпульс.
4. Аб'ект масай 5 кг знаходзіцца ў стане спакою. Імпульс аб'екта роўны…
Абмеркаванне
Гэта вядома :
Маса аб'екта (м) = 5 кг
Хуткасць аб'екта (v) = 0
Спыталі імпульс аб'екта (p)
Джаваб :
p = mv = (5)(0) = 0
Калі аб'ект знаходзіцца ў стане спакою, то незалежна ад таго, наколькі вялікая яго маса, імпульс аб'екта роўны нулю.
5. У бейсбольным матчы мяч масай 0,5 кг спачатку рухаецца са хуткасцю 2 мс -1 . Затым па мячы ўдараюць з сілай F, процілеглай руху мяча, так што хуткасць мяча змяняецца да 6 мс -1 . Калі мяч кантактуе з бітай на працягу 0,01 секунды, то змена імпульсу складае...
А. 8 кг мс -1
B. 6 кг мс -1
C. 5 кг мс -1
D. 4 кг мс -1
E. 2 кг мс -1
Абмеркаванне
Вядома, што:
Маса шара (м) = 0,5 кг
Пачатковая хуткасць (v₂o ) = 2 м/с
Канчатковая хуткасць (vt ) = -6 м/с
Інтэрвал часу (t) = 0,01 секунды
Пытанне: Змена імпульсу
Адказ:
Формула змены імпульсу:
∆ p = mv t – mv o = m (v t – v o )
∆ p = (0,5 кг) (- 6 м/с – 2 м/с)
∆ p = (0,5 кг)(-8)
∆ p = 4 кг м/с
Правільны адказ — Д.
6. Аб'ект масай 100 грамаў рухаецца са хуткасцю 5 мс -1 . Каб спыніць аб'ект, на яго на працягу 0,2 с дзейнічае сіла супраціву F. Велічыня сілы F роўная...
А. 0,5 N
B. 1,0 N
C. 2,5 N
D. 10 N
Усходняя 25 паўночнай шыраты
Абмеркаванне
Вядома, што:
Маса прадмета (м) = 100 грамаў = 100/1000 = 0,1 кг
Пачатковая хуткасць аб'екта (v₂o ) = 5 м/с
Канчатковая хуткасць аб'екта (vt ) = 0
Час сутыкнення (Δt) = 0,2 секунды
Пытанне: Велічыня сілы F
Адказ:
Тэарэма аб імпульсе-імпульсе сцвярджае, што імпульс роўны змене імпульсу.
I = ΔP
F (Δt) = m ( vt – vo )
F (0,2) = 0,1 (0 – 5)
F (0,2) = -0,5
F = -0,5 / 0,2
F = -2,5 Н
Велічыня сілы складае 2,5 ньютана. Знак «адмоўны» паказвае кірунак сілы. Знак «адмоўны» у Gaa паказвае, што сіла накіравана процілегла руху аб'екта.
Правільны адказ — С.
7. Тэнісны мяч масай 100 грамаў скінуты на падлогу з вышыні 20 см без пачатковай хуткасці. Пасля ўдару аб падлогу мяч адскоквае са хуткасцю 1 мс -1 і (g = 10 мс -2 ). Змена імпульсу мяча складае...
А. 0,1 Нс
B. 0,3 Нс
C. 0,5 Нс
D. 0,8 Нс
Усходняя 0,9-я нядзеля
Абмеркаванне
Вядома, што :
Маса шара (m) = 100 грамаў = 0,1 кг
Вышыня (в) = 20 см = 0,2 метра
Паскарэнне сілы цяжару (g) = 10 м/ с²
Хуткасць мяча адразу пасля ўдару аб падлогу (vt ) = 1 м/с
Пытанне : змена імпульсу мяча
Адказ :
Хуткасць мяча перад ударам (v)o)
Вылічыце хуткасць шара перад ударам, выкарыстоўваючы формулу руху ў свабодным падзенні. Улічваючы вышыню шара ў свабодным падзенні (h) = 0,2 метра, паскарэнне сілы цяжару (g) = 10 м/с² і хуткасць шара ў момант удару аб падлогу, задаецца формула v² = 2gh.
v2 = 2 (10)(0,2) = 4
v = √4 = -2 м/с
Яму даецца адмоўны знак, таму што кірунак руху мяча да сутыкнення з падлогай процілеглы кірунку руху мяча пасля сутыкнення з падлогай.
Змена імпульсу шара (Δp)
Δp = mv t – mv o = m (v t – v o )
Δp = (0,1)(1 – (-2)) = (0,1)(1 + 2) = (0,1)(3) = 0,3 ньютана-секунды
Правільны адказ — Б.
8. Аб'ект, які першапачаткова знаходзіўся ў стане спакою, разваліўся на 2 часткі ў суадносінах 3:2. Частка з большай масай была кінута са хуткасцю 20 мс -1 . Такім чынам, хуткасць, з якой была кінута меншая частка, роўная...
А. 13,3 мс –1
B. 20 мс –1
C. 30 мс –1
D. 40 мс –1
E. 60 мс –1
Абмеркаванне
Вядома, што:
Маса аб'екта 1 да сутыкнення = m
Хуткасць аб'екта 1 перад сутыкненнем = 0 (аб'ект знаходзіцца ў стане спакою)
Маса часткі 1 пасля сутыкнення (м² ) = 1м
Маса часткі 2 пасля сутыкнення (м² ) = 2м
Хуткасць часткі 1 пасля сутыкнення (v1 ' ) = 20 м/с
Пытанне: Хуткасць часткі 2 пасля сутыкнення (v 2 ')
Адказ:
Формула для закона захавання імпульсу:
m 1 v 1 = m 1 v 1 ' + m 2 v 2 '
(m)(0) = (3m)(20) + (2m) v 2 '
0 = 60 м + (2 м) v 2 '
60 м = -2 м v 2 '
60 = -2 супраць 2 '
v2 ' = -60/2
v2 ' = -30 м/с
Знак адмоўнага значэння паказвае, што кірунак руху часткі 2 супрацьлеглы кірунку часткі 1. Напрыклад, калі частка 1 кінута на ўсход, то частка 2 кінута на захад.
Правільны адказ — С.
Крыніца пытання:
Пытанні па фізіцы для нацыянальных экзаменаў у старшай школе/прафесійна-тэхнічнай школе