5 прыкладаў другога закона Кірхгофа
Таксама вывучыце матэрыял па законе Кірхгофа і абмеркаванне пытанняў, звязаных з законам Кірхгофа.
1. Электрычны ланцуг складаецца з чатырох рэзістараў, кожны з якіх мае супраціўленне R1 = 6 Ом, R2 = 6 Ом, R3 = 9 Ом і R4 = 3 Ом, злучаных з E1 = 6 Вольт, E2 = 12 Вольт, як паказана на наступным малюнку. Сіла электрычнага току, які працякае праз яго, складае….
А. 1/5 А
Б. 2/5 А
C. 3/5 А
Д. 4/5 А
Э. 1 А
Абмеркаванне
Вядома, што:
Рэзістар 1 (R1) = 6 Ом
Рэзістар 2 (R2) = 6 Ом
Рэзістар 3 (R3) = 9 Ом
Рэзістар 4 (R4) = 3 Ом
Крыніца ЭРС 1 (Е1) = 6 вольт
Крыніца ЭРС 2 (Е2) = 12 вольт
Спыталі: Сіла току, якая працякае ў ланцугу (I)
Адказ:
Рэзістар 1 (R1) і рэзістар 2 (R2) падлучаныя паралельна. Заменны рэзістар:
1 / Р12 = 1/R1 + 1/Р2 = 1/6 + 1/6 = 2/6
R12 = 6/2 = 3 Ом
Крокі для вырашэння гэтай праблемы:
Спачатку выберыце патрэбны вам кірунак руху. Вы можаце выбраць супраць гадзіннікавай стрэлкі або па гадзіннікавай стрэлцы.
Па-другое , калі ток праходзіць праз супраціўленне або рэзістар (R), патэнцыял памяншаецца, таму V = IR адмоўны.
Па-трэцяе , калі ток пераходзіць ад нізкага патэнцыялу да высокага (ад - да +), то крыніца ЭРС (E) пазначаецца як дадатная, таму што ў крыніцы ЭРС адбываецца запаўненне энергіяй. Калі ж ток пераходзіць ад высокага патэнцыялу да нізкага (+ да -), то крыніца ЭРС (E) пазначаецца як адмоўная, таму што ў крыніцы ЭРС адбываецца разрад энергіі.
Пры вырашэнні гэтай задачы кірунак току выбіраецца па гадзіннікавай стрэлцы.
- ІЧ-сігнал12 - Э1 – ІЧ3 – ІЧ4 + Е2 = 0
– 3I – 6 – 9I – 3I + 12 = 0
– 3I – 9I – 3I = 6 – 12
– 15I = – 6
I = -6 / -15
I = 2/5 Ампера
2. Паглядзіце на малюнак размяшчэння рэзістараў ніжэй! Велічыня току праз R3 роўная …
Абмеркаванне
Вядома:
R 1 = 4 Ом
R³ = 4 Ом
R³ = 8 Ом
Спытана: I 3
Адказ:
Кірунак электрычнага току ў электрычным ланцугу вышэй супадае з кірункам стрэлак гадзінніка, ад высокага патэнцыялу да нізкага патэнцыялу.
Спачатку разлічыце заменны рэзістар (R). Пасля гэтага разлічыце сілу току, выкарыстоўваючы закон Ома : I = V / R
Заменны рэзістар:
Разлічыце рэзістар, які падлягае замене, у схеме вышэй.
Рэзістар R1 і рэзістар R2 злучаныя паралельна. Заменны рэзістар:
1 / Р12 = 1/R1 + 1/Р2 = 1/4 + 1/4 = 2/4
R12 = 4/2 = 2 Ом
Рэзістар R12 і рэзістар R3 злучаныя паслядоўна. Заменны рэзістар:
R = R12 + R3 = 2 + 8 = 10 Ом
Ток, які выцякае з акумулятара :
I = V / R = 40 / 10 = 4 Ампера
Першы закон Кірхгофа сцвярджае, што сіла электрычнага току, які паступае ў галіну, такая ж, як і сіла электрычнага току, які выходзіць з гэтай галіны. Зыходзячы з першага закона Кірхгофа, робіцца выснова, што калі электрычны ток, які выходзіць з батарэі, роўны 4 Амперам, то электрычны ток, які праходзіць праз точку ab, роўны 4 Амперам, аналагічна электрычны ток, які праходзіць праз точку bc, роўны 4 Амперам.
3. Паглядзіце на электрычны ланцуг на малюнку ніжэй. Разлічыце I1 , I2 і I3.
Абмеркаванне
Электрычны ток рухаецца ад высокага патэнцыялу да нізкага; электрычны ток рухаецца ад станоўчага вываду да адмоўнага. Такім чынам, напрамкі токаў I1 і I2 выбраны , як паказана на малюнку, у той час як кірунак току I3 выбраны адвольна.
Спачатку ўжыем першы закон Кірхгофа ў пункце разгалінавання.
I3 = I1 + I2 ……… . раўнанне 1
Па-другое , ужыйце другі закон Кірхгофа да цыкла 1 (левы цыкл)
32 – 4 I 1 – 10 I 3 = 0
8 – I1 – 2,5 I3 = 0
………. раўнанне 2
Па-трэцяе , ужыйце другі закон Кірхгофа да цыкла 2 (правы цыкл)
15 – 5 I 2 – 10 I 3 = 0
3 – I2 – 2 I3 = 0
………. раўнанне 3
Падстаўце ўраўненні 2 і 3 у ўраўненне 1:

Знак «адмоўны» азначае, што кірунак I² процілеглы абранаму вышэй кірунку.
4. Электрычны ланцуг складаецца з чатырох рэзістараў, кожны з якіх мае R1 = 12 Ом, R2 = 12 Ом, R3 = 3 Ом і R4 = 6 Ом, падлучаны да E1 = 6 вольт, E2 = 12 вольт, як паказана на наступным малюнку. Сіла электрычнага току, які працякае….

А. 1/5 А
Б. 2/5 А
C. 3/5 А
Д. 4/5 А
Э. 1 А
Абмеркаванне
Вядома, што:
Рэзістар 1 (R1) = 12 Ом
Рэзістар 2 (R2) = 12 Ом
Рэзістар 3 (R3) = 3 Ом
Рэзістар 4 (R4) = 6 Ом
Крыніца ЭРС 1 (Е1) = 6 вольт
Крыніца ЭРС 2 (Е2) = 12 вольт
Шукаецца: Сіла току, які працякае ў ланцугу (I)
Адказ:
Гэтая задача звязана з законам Кірхгофа. Этапы і спосаб вырашэння гэтай задачы:
Спачатку выберыце патрэбны кірунак плыні. Вы можаце выбраць па гадзіннікавай стрэлцы або супраць гадзіннікавай стрэлкі.
Па-другое, калі ток праходзіць праз супраціўленне або рэзістар (R), патэнцыял памяншаецца, таму V = IR адмоўны.
Па-трэцяе, калі ток пераходзіць ад нізкага патэнцыялу да высокага (ад - да +), то крыніца ЭРС (E) пазначаецца як дадатная, таму што ў крыніцы ЭРС адбываецца запаўненне энергіяй. Калі ж ток пераходзіць ад высокага патэнцыялу да нізкага (+ да -), то крыніца ЭРС (E) пазначаецца як адмоўная, таму што ў крыніцы ЭРС адбываецца разрад энергіі.
Рэзістар 1 (R1) і рэзістар 2 (R2) падлучаныя паралельна. Заменны рэзістар:
1 / Р12 = 1/R1 + 1/Р2 = 1/12 + 1/12 = 2/12
R12 = 12/2 = 6 Ом
Пры вырашэнні гэтай задачы кірунак току выбіраецца па гадзіннікавай стрэлцы.
– ІЧ12 - Э1 – ІЧ3 – ІЧ4 + Е2 = 0
– 6 I – 6 – 3I – 6I + 12 = 0
– 6I – 3I – 6I = 6 -12
– 15I = – 6
I = -6/-15
I = 2/5 Ампера
Электрычны ток, які працякае па ланцугу, складае 2/5 ампера. Дадатны кірунак электрычнага току паказвае, што кірунак электрычнага току адпавядае чаканаму, гэта значыць па гадзіннікавай стрэлцы.
Правільны адказ — Б.
5. Паглядзіце на наступны электрычны ланцуг! Сіла электрычнага току (I), які працякае па ланцугу, роўная….

А. 0,1 А
Б. 0,2 А
C. 0,5 А
Д. 1,0 А
Э. 5,0 А
Абмеркаванне
Вядома, што:
Рэзістар 1 (R1) = 10 Ом
Рэзістар 2 (R2) = 6 Ом
Рэзістар 3 (R3) = 5 Ом
Рэзістар 4 (R4) = 20 Ом
Крыніца ЭРС 1 (Е1) = 8 вольт
Крыніца ЭРС 2 (Е2) = 12 вольт
Шукаецца: Сіла току, які працякае ў ланцугу (I)
Адказ:
Рэзістар 3 (R3) і рэзістар 4 (R4) падлучаныя паралельна. Заменны рэзістар:
1 / Р34 = 1/R3 + 1/Р4 = 1/5 + 1/20 = 4/20 + 1/20 = 5/20
R34 = 20/5 = 4 Ом
Пры вырашэнні гэтай задачы кірунак току выбіраецца па гадзіннікавай стрэлцы.
– ІЧ1 – ІЧ2 - Э1 – ІЧ34 + Е2 = 0
– 10I – 6I – 8 – 4I + 12 = 0
– 10I – 6I – 4I = 8 – 12
– 20I = – 4
I = -4/-20
I = 1/5 Ампера
I = 0,2 Амперы
Электрычны ток, які працякае па ланцугу, складае 1/5 ампера. Дадатны кірунак электрычнага току паказвае, што кірунак электрычнага току адпавядае чаканаму, гэта значыць па гадзіннікавай стрэлцы.
Правільны адказ — Б.