Füzyon reaksiyasında istehsal olunan enerji - problemlər və həllər

1. Aşağıdakı birləşmə reaksiyası tənliyinə əsasən , birləşmə reaksiyasında istehsal olunan enerjini təyin edin!

Füzyon reaksiyasında yaranan enerji – problemlər və həllər 1

Həll

Reaktivin və məhsulun kütləsi:

Reaktivin kütləsi (m reaktiv ) = 1.0078 amu + 1.0078 amu = 2.0156 amu

Məhsulun kütləsi (m hasili ) = 2.01410 amu + 0.00055 amu = 2.01465 amu

Reaksiyada kütlə itkisi:

Δm = m reaktivlər – m məhsullar

Δm = 2.01560 amu – 2.01465 amu

Δm = 0.00095 amu

Reaksiyada kütlə itkisi 0.00095 amu-dur.

1 amu = 931 MeV. 0.00095 amu = 0.00095 x 931 MeV = 0.88445 MeV.

amu = atom kütlə vahidi

MeV = meqaelektron-volt (enerji vahidi)

2. Aşağıdakı birləşmə reaksiyası tənliyinə əsasən, birləşmə reaksiyasında istehsal olunan enerjini təyin edin!

Füzyon reaksiyasında yaranan enerji – problemlər və həllər 2

Həll yolu:

Reaktivin və məhsulun kütləsi:

Reaktivin kütləsi ( m reaktiv ) = 2.014 amu + 3.016 amu = 5.03 amu

Məhsulun kütləsi (m hasili ) = 4.0026 amu + 1.0084 amu = 5.011 amu

Reaksiyada kütlə itkisi:

Δm = m reaktivlər – m məhsullar

Δm = 5.03 amu – 5.011 amu

Δm = 0.019 amu

Reaksiyada kütlə itkisi 0.019 amu- dur.

1 amu = 931 MeV. 0.019 amu = 0.019 x 931 MeV = 17.689 MeV = 17.69 MeV.

3. Aşağıdakı birləşmə reaksiyası tənliyinə əsasən, birləşmə reaksiyasında istehsal olunan enerjini təyin edin !

Füzyon reaksiyasında yaranan enerji – problemlər və həllər 3

Həll yolu:

Reaktivin və məhsulun kütləsi:

Reaktivin kütləsi ( m reaktiv ) = 13.0033 amu + 2.0141 amu = 15.0174 amu

Məhsulun kütləsi (m hasili ) = 14.0030 amu + 1.0078 amu = 15.0108 amu

Reaksiyada kütlə itkisi:

Δm = m reaktivlər – m məhsullar

Δm = 15.0174 amu – 15.0108 amu

Δm = 0.0066 amu

Reaksiyada kütlə itkisi 0.0066 amu-dur.

1 amu = 931 MeV. 0.0066 amu = 0.0066 x 931 MeV = 6.1446 MeV.

4. Aşağıdakı birləşmə reaksiyası tənliyinə əsasən, birləşmə reaksiyasında istehsal olunan enerjini təyin edin.

Füzyon reaksiyasında yaranan enerji – problemlər və həllər 4

Həll yolu:

Reaktivin və məhsulun kütləsi:

Reaktivin kütləsi (m reaktiv ) = 4 ( 1.0078 amu ) = 4.0312 amu

Məhsulun kütləsi (m hasili ) = 4.0026 amu + 0.0005 amu = 4.0031 amu

Reaksiyada kütlə itkisi:

Δm = m reaktivlər – m məhsullar

Δm = 4.0312 amu – 4.0031 amu

Δm = 0.0281 amu

Reaksiyada kütlə itkisi 0.0281 amu- dur.

1 amu = 931 MeV. 0.0281 amu = 0.0281 x 931 MeV = 26.1611 MeV.

Şərh yaz