1. Eyni cərəyanları daşıyan iki uzun paralel naqil, 3-A. Əgər hər iki naqil arasındakı məsafə 40 sm-dirsə, P nöqtəsindəki maqnit sahəsini təyin edin. μ o = 4 π x 10 −7 Wb A −1 m −1.
Məlumdur:
Elektrik cərəyanı (I) = 3-A
1 və 2 telləri arasındakı məsafə (r 12 ) = 40 sm = 0.4 m
1 nömrəli tel ilə P arasındakı məsafə (r 1P ) = 30 sm = 0.3 m
2 nömrəli tel ilə P arasındakı məsafə (r 2P ) = 40 – 30 = 10 sm = 0.1 m
µ o = 4π x 10 -7 Wb.A -1 .m -1
İstənilən: P nöqtəsindəki maqnit sahəsi
Həll yolu:
1 nömrəli naqil tərəfindən yaradılan maqnit sahəsi (solda) :

2 nömrəli naqil (sağda) tərəfindən yaradılan maqnit sahəsi :

P nöqtəsindəki maqnit sahəsi:
B P = B 2 – B 1 = 6 x 10 -6 – 2 x 10 -6
B P = 4 x 10 -6 Tesla
2. 2-A cərəyanı daşıyan uzun naqil . P nöqtəsində maqnit sahəsinin böyüklüyünü və istiqamətini təyin edin. (μo = 4π x 10 −7 Wb A −1 m −1 )
Məlumdur:
Elektrik cərəyanı (I) = 2 A
Məftil ilə P nöqtəsi arasındakı məsafə (r P ) = 4 sm = 0.04 m
μ o = 4π x 10 −7 Wb. A −1 m −1
İstənilən: P nöqtəsində maqnit induksiyasının böyüklüyü və istiqaməti
Həll yolu:
