Qeyri-elastik toqquşmaların 5 nümunəsi
1. 30 m/s sürətlə hərəkət edən 30 qram kütləli güllə, sükunətdə olan 1 kq kütləli taxta bloka dəyir. Əgər güllə blokun içinə yerləşdirilibsə, blokun sürətini təyin edin!
Müzakirə
Məlumdur :
Güllənin kütləsi (m1) = 30 qram = 0,03 kq
Blokun kütləsi (m2) = 1 kq
Güllənin ilkin sürəti (v1) = 30 m/s
Blokun ilkin sürəti (v2) = 0 (stasionar blok)
Sorğu : toqquşmadan sonra güllənin və blokun sürəti (v')
Cavab :
Formula impulsun qorunma qanunu Toqquşmadan sonra iki cisim bir-birinə yapışarsa:
m1 v1 +m2 v2 = (m1 +m2) v'
(0,03)(30) + (1)(0) = (0,03 + 1) v'
0,9 + 0 = 1,03 v'
0,9 = 1,03 v'
v' = 0,9 / 1,03
v' = 0,87 m/s
Toqquşmadan sonra güllənin və blokun sürəti 0,87 m/s-dir.
2. A və B cisimlərinin hər birinin kütləsi 2 kq-dır və bir-birinə doğru v sürətlə hərəkət edirlər.A = 6 ms-1 və vB = 4 ms-1Əgər hər iki obyekt qeyri-elastik toqquşma tamamilə, onda toqquşmadan sonrakı iki cismin sürəti...
Müzakirə
Məlumdur :
A cisiminin kütləsi (m)A) = 2 kq
B obyektinin kütləsi (mB) = 2 kq
A obyektinin ilkin sürəti (vA) = -6 m/s
B obyektinin başlanğıc sürəti (vB) = 4 m/s
Sorğu toqquşmadan sonra iki cismin sürəti (v')
Cavab :
mA vA +mB vB = (mA' + mB) v'
(2)(-6) + (2)(4) = (2 + 2) v'
-12 + 8 = 4 v'
-4 = 4 v'
v' = -4 / 4
v' = -1 m/s
Toqquşmadan sonra hər iki cismin sürəti 1 m/s-dir.
3. Hər iki cismin kütləsi m-dir1 = 3 kq və m2 = v sürətlə bir-birinə əks istiqamətlərdə hərəkət edən 4 kq1 = 10 m/s və v2 = 12 m/s. İki cisim toqquşur və toqquşmadan sonra bir-birinə yapışırlar. Toqquşmadan sonrakı iki cismin sürəti...
Müzakirə
Məlumdur :
Cismin kütləsi 1 (m1) = 3 kq
Cismin kütləsi 2 (m2) = 4 kq
1-ci obyektin sürəti (v1) = -10 m/s
2-ci obyektin sürəti (v2) = 12 m/s
Sorğu : sürət toqquşmadan sonra hər iki obyekt (v')
Cavab :
m1 v1 +m2 v2 = (m1' + m2) v'
(3)(-10) + (4)(12) = (3 + 4) v'
-30 + 48 = 7 v'
18 = 7 v'
v' = 18 / 7
v' = 2,6 m/s
Toqquşmadan sonra hər iki cismin sürəti 2,6 m/s-dir.
4. Dayandırılmış sedan saatda 36 km sürətlə hərəkət edən avtobus tərəfindən vuruldu. Toqquşmadan sonra sedan və avtobus bir-biri ilə toqquşdu. Əgər avtobusun kütləsi 2000 kq, sedanın kütləsi isə 1000 kq-dırsa, toqquşmadan sonra iki nəqliyyat vasitəsinin sürəti nə qədər olar?
A. 3,45 m/s
B. 4,67 m/s
C. 5,45 m/s
D. 6,67 m/s
Şərq 7,67 m/s
Müzakirə:
Məlumdur ki :
v avtobus = 36 km/saat = 36000 m/3600 s = 10 m/s
m avtobus = 2000 kq
v sedan = 0
m sedan = 1000 kq
Soruşuldu :
Toqquşmadan sonra sedan və avtobusun sürəti (v')?
Cavab :
m 1 v 1 + m 2 v 2 = (m 1 + m 2 ) v'
(2000)(10) + (1000)(0) = (2000 + 1000) v'
20.000 = 3000 v'
v' = 20.000 / 3000 = 6,67 m/s
Düzgün cavab D-dir.
5. 100 m/s sürətlə hərəkət edən 20 qramlıq güllə hərəkətsiz taxta bloka dəyir və orada ilişib qalır. Əgər taxta blokun kütləsi 500 qramdırsa, toqquşmadan dərhal sonra taxta blokun və güllənin sürəti nə qədərdir?
A. 1,50 m/s
B. 2,55 m/s
C. 3,85 m/s
D. 4,75 m/s
Şərq 5,65 m/s
Müzakirə:
Məlumdur ki :
m güllə = 20 qram = 0,02 kq
v güllə = 100 m/s
m blok = 500 qram = 0,5 kq
v blok = 0
Soruşuldu :
Toqquşmadan dərhal sonra güllənin və blokun sürəti (v')?
Cavab :
m 1 v 1 + m 2 v 2 = (m 1 + m 2 ) v'
(0,02)(100) + (0,5)(0) = (0,02 + 0,5) v'
2 + 0 = 0,52 v'
2 = 0,52 v'
v' = 2 / 0,52 = 3,85 m/s
Düzgün cavab C-dir.