Arximed qanunu ilə bağlı nümunə suallar

Arximed Qanunu Suallarının 6 Nümunəsi

1. Daşın sıxışdırdığı dəniz suyunun çəkisi 2 Nyuton olarsa, dəniz suyuna hansı həcmdə daş yerləşdirilir? Dəniz suyunun sıxlığı = 1025 kq/m33.
Müzakirə

Arximed qanununun nümunəsi - 1Cavab:
Arximed Qanunu Dövlətlər ki, tökülən suyun çəkisi (dəmirlə sıxışdırılan su) bərabərdir böyük suda qalma qüvvəsi bu, dəmir üzərində su ilə edilir.

Arximed qanununun nümunəsi - 2

Yerindən sıxışdırılmış suyun həcmi = dəniz suyuna batmış süxurun həcmi = 199,1 sm3.

2. Su ilə dolu qab. 2 sm dəmir parçası3 suyun bir hissəsi töküləcək şəkildə bir qaba batırılır. Dağılan suyun kütləsi nə qədərdir?
Müzakirə 

Arximed qanununun nümunəsi - 3Arximed qanunu ilə bağlı nümunə suallar - 4

3. Havadakı cismin kütləsi 15 kq, sudakı cismin kütləsi isə 13,7 kq-dır. Cisim təmiz qızıldan hazırlanıbmı?
Müzakirə
Məlumdur ki:
m = 15 kq
m' = 13,7 kq
Soruşuldu: Əşya təmiz qızıldandırmı?
Cavab:
Xüsusi cazibə qüvvəsi təmiz qızıl = 19,3 və ya təmiz qızılın sıxlığı = 19300 kq/m33Əgər bir əşyanın sıxlığı təmiz qızılın sıxlığı ilə eynidirsə, deməli, əşya təmiz qızıldan hazırlanmışdır.
Bir obyektin sıxlığı nədir? ?
Üzmə qüvvəsi (F)A), cismin havadakı çəkisi (w) ilə sudakı cismin çəkisi (w') çıxılmaqla bərabərdir.

Arximed qanununun nümunəsi - 5

Havadakı cismin kütlə dəyərini və sudakı cismin kütlə dəyərini daxil edin:
Arximed qanununun nümunəsi - 6Bir cismin sıxlığının suyun sıxlığına nisbəti (/) = cismin xüsusi çəkisi. Beləliklə, cismin xüsusi çəkisi = 11,3.
Bir cismin sıxlığı = xüsusi çəkisi suyun sıxlığına vurulur = (11,3)(1000 kq/m3) = 11.300 kq/m33.
Təmiz qızılın xüsusi çəkisi 19,3, qızılın sıxlığı isə 19.300 kq/m3-dür.3 buna görə də əşya təmiz qızıldan hazırlanmayıb.

4. Xilasetmə gəmisi dənizə düşən ümumi kütləsi 4500 kq olan bir konteyneri qaldırmağa çalışır. Konteynerin uzunluğu 2 metr, eni 1,5 metr və hündürlüyü 1 metrdir. Həmin vaxt dəniz suyunun sıxlığı 1025 kq/m3 , cazibə qüvvəsinin sürətlənməsi isə 10 m/s2-dir . Buna görə də, obyekti dəniz dibindən səthə qaldırmaq üçün tələb olunan minimum qüvvə...

Müzakirə

Məlumdur:

Qutunun kütləsi (m) = 4500 kq

Qutunun həcmi (V) = 2 mx 1,5 mx 1 m = 3 m3

Dəniz suyunun sıxlığı ( ρ) = 1025 kq/ m³

Cazibə qüvvəsinə görə sürətlənmə (g) = 10 m/s 2

Sual: Bir cismi dəniz dibindən səthə qaldırmaq üçün tələb olunan minimum qüvvə nə qədərdir?

Cavab:

Havadakı cismin çəkisi = mq = (4500 kq)(10 m/s² ) = 45000 N

Quruda bir cismi qaldırmaq üçün minimum qüvvə 45000 N- dir.

Üzmə qüvvəsinin böyüklüyü:

F A = ​​ρ F g V = ( 1025)(10)(3) = 30750 N

Dəniz suyundakı cismin çəkisi = 45000 N – 30750 N = 14250 N

Dənizdə bir cismi qaldırmaq üçün minimum qüvvə 14250 N-dir.

5. Sıxlığı 800 kq/m3 olan mayenin içində üzən bir cisim3Əgər cismin ¼ hissəsi mayeyə batırılmayıbsa, onda cismin sıxlığı...
A. 600 kq/m33
B. 900 kq/m33
C. 1000 kq/m33
D. 1200 kq/m33
E. 1300 kq/m33

Axmed Qanunu 1Müzakirə:
Məlumdur ki:
Sıxlıq maye = 800 kq/m33
Mayeyə batırılmamış bir cismin həcmi = ¼
Mayeyə batırılmış cismin həcmi = ¾
Obyektin ümumi həcmi = 1
Sorğu :
Sıxlıq obyekt?
Cavab :
Arasındakı əlaqənin düsturu sıxlıq cisimlər, mayelərin sıxlığı və mayelərə batırılmış və batırılmamış cisimlərin hissələri məqalədə müzakirə olunur niyə bərk cisimlər üzür? :

Arximed Qanunu - 2
Düzgün cavab A-dır.

6. Havadakı cismin çəkisi 5 N-dir. Əgər cisim suda çəkilərsə (suyun sıxlığı = 1000 kq/m3)3) çəki 3,2 N olur. Əgər cazibə qüvvəsindən qaynaqlanan sürətlənmə g = 10 m/s olarsa2 onda obyektin sıxlığı...
A. 800 kq/m33
B. 1000 kq/m33
C. 1500 kq/m33
D. 2500 kq/m33
E. 2780 kq/m33
Müzakirə:
Məlumdur ki:
Havadakı cismin çəkisi = Cisim çəkisi (w) = 5 Nyuton
Suda olan cismin çəkisi = 3,2 Nyuton
Sıxlıq su = 1000 kq/m33
Cazibə qüvvəsinin sürətlənməsi = 10 m/s2
Cismin kütləsi: w = mg —> m = w: g = 5 N: 10 m/s2 = 0,5 kg
Soruşuldu:
Sıxlıq obyekt?
Cavab:
Suda olan bir cismin çəkisi, üzmə qüvvəsi səbəbindən daha azdır.
Üzmə qabiliyyəti = Havadakı cismin çəkisi – Mayedəki cismin çəkisi
Üzmə qabiliyyəti = 5 Nyuton – 3,2 Nyuton = 1,8 Nyuton

Arximed Prinsipi 3

Bir obyektin sıxlığı :
Sıxlıq = Kütlə: Həcm = 0,5 kq: 0,00018 m3 = 2780 kq / m3
Düzgün cavab E-dir.

Arximed qanunu ilə bağlı suallar

1. Daşın sıxışdırdığı suyun çəkisi 5 Nyuton olarsa, suya hansı həcmdə daş yerləşdirilir? Suyun sıxlığı = 1000 kq/m33     (501 sm.)3)
2. Benzinlə dolu qab. 1,2 dm ağac parçası3 benzinin bir hissəsi töküləcək şəkildə bir qaba batırılmışdır. Tökülən benzinin kütləsi nə qədərdir? (816 qram)
3. Havadakı metalın kütləsi 13 kq, sudakı metalın kütləsi isə 12,3 kq-dır. Metal təmiz qızıldan hazırlanıbmı? (Xeyr, çünki metalın xüsusi çəkisi = 18,6. Qızılın xüsusi çəkisi = 19,3)