Kirxhofun 2-ci qanununa nümunə

Kirxhoffun İkinci Qanununa 5 Nümunə

Həmçinin Kirxhof qanunu və Kirxhof qanunu ilə bağlı sualların müzakirəsi ilə bağlı materialı öyrənin .

1. Elektrik dövrəsi, aşağıdakı şəkildə göstərildiyi kimi, hər biri R 1 = 6 Om, R 2 = 6 Om, R 3 = 9 Om və R 4 = 3 Om olan dörd rezistordan ibarətdir və aşağıdakı şəkildə göstərildiyi kimi E 1 = 6 Volt, E 2 = 12 Volt gərginliyi ilə birləşdirilib . Axan elektrik cərəyanı….

A. 1/5 AKirxhofun 2-ci qanunu 8-ə nümunə
B. 2/5 A
C. 3/5 A
D. 4/5 A
E. 1 A

Müzakirə

Məlumdur ki:
Rezistor 1 (R)1) = 6 Ω
Rezistor 2 (R)2) = 6 Ω
Rezistor 3 (R)3) = 9 Ω
Rezistor 4 (R)4) = 3 Ω
EMF mənbəyi 1 (E1) = 6 Volt
EMF mənbəyi 2 (E2) = 12 Volt
Soruşuldu: Dövrədən axan cərəyan (I)
Cavab:

Rezistor 1 (R)1) və rezistor 2 (R2) paralel olaraq qoşulmuşdur. Əvəzedici rezistor:
1 / R
12 = 1/R1 +1/R2 = 1/6 + 1/6 = 2/6
R
12 = 6/2 = 3 Ω

Bu problemi həll etmək üçün addımlar:

Əvvəlcə , üstünlük verdiyiniz cari istiqaməti seçin. Saat əqrəbinin əksinə və ya saat əqrəbi istiqamətində seçə bilərsiniz.

İkincisi , cərəyan müqavimətdən və ya rezistordan (R) keçdikdə, potensial azalır və V = IR mənfi olur.

Üçüncüsü , əgər cərəyan aşağı potensialdan yüksək potensiala (-dən +-yə) doğru hərəkət edərsə, EMF mənbəyi (E) müsbət olaraq qeyd olunur, çünki EMF mənbəyində enerji dolur. Əgər cərəyan yüksək potensialdan (+dən --yə) doğru hərəkət edərsə, EMF mənbəyi (E) mənfi olaraq qeyd olunur, çünki EMF mənbəyində enerji boşalması var.

Bu problemi həll edərkən cərəyanın istiqaməti saat əqrəbi istiqamətində seçilir.

- IR12 - E1 – IR3 – IR4 Və2 = 0
– 3I – 6 – 9I – 3I + 12 = 0
– 3I – 9I – 3I = 6 – 12
– 15I = – 6
I = -6 /-15
I = 2/5 Amper

2. Aşağıdakı rezistor düzülüş şəklinə baxın! R3 - dən keçən cərəyanın böyüklüyü ...

MüzakirəKirxhofun 2-ci qanunu 7-ə nümunə

Məlumdur:

R 1 = 4 Ω

R 2 = 4 Ω

R 3 = 8 Ω

Sual verildi: I 3

Cavab:

Yuxarıdakı elektrik dövrəsindəki elektrik cərəyanının istiqaməti , yüksək potensialdan aşağı potensiala doğru saat əqrəblərinin istiqaməti ilə eynidir.

Əvvəlcə əvəzedici rezistoru (R) hesablayın. Bundan sonra Om qanunundan istifadə edərək cərəyanı hesablayın : I = V / R

Əvəzedici rezistor:
Yuxarıdakı dövrədəki əvəzedici rezistoru hesablayın.
Rezistor R1 və rezistor R2 paralel düzülmüşdür. Əvəzedici rezistor belədir:
1 / R12 = 1/R1 +1/R2 = 1/4 + 1/4 = 2/4
R12 = 4/2 = 2 Ω
Rezistor R12 və rezistor R3 Ardıcıl olaraq düzülmüşdür. Əvəzedici rezistor:
R = R12 + R3 = 2 + 8 = 10 Ω
Batareyadan axan cərəyan :
I = V / R = 40 / 10 = 4 Amper

Kirxhofun 2-ci qanunu 6-ə nümunəKirxhofun Birinci Qanunu bir qola daxil olan elektrik cərəyanının miqdarının həmin qolu tərk edən elektrik cərəyanının miqdarı ilə eyni olduğunu bildirir. Kirxhoffun birinci qanununa əsasən, batareyadan çıxan elektrik cərəyanının 4 Amper olduğu qənaətinə gəlinir, onda ab-dən keçən elektrik cərəyanı 4 Amperə bərabərdir, eyni şəkildə bc-dən keçən elektrik cərəyanı da 4 Amperdir.

3. Aşağıdakı şəkildəki elektrik dövrəsinə baxın. I1 , I2 və I3 -ü hesablayın.

Kirxhofun 2-ci qanunu 5-ə nümunəMüzakirə

Elektrik cərəyanı yüksək potensialdan aşağı potensiala doğru hərəkət edir; elektrik cərəyanı müsbət terminaldan uzaqlaşaraq mənfi terminala doğru hərəkət edir. Buna görə də, I 1 və I 2 cərəyanlarının istiqamətləri şəkildə göstərildiyi kimi, I 3 cərəyanının istiqaməti isə ixtiyari olaraq seçilir.

Əvvəlcə Kirxhofun birinci qanununu budaq nöqtəsində tətbiq edin.

I 3 = I 1 + I 2 ………. tənlik 1

İkincisi , Kirxhofun ikinci qanununu 1-ci döngəyə (sol döngəyə) tətbiq edin.

32 – 4 I 1 – 10 I 3 = 0

8 – Mən 1 – 2,5 Mən 3 = 0

………. tənlik 2

Üçüncüsü , Kirxhofun ikinci qanununu 2-ci döngəyə (sağ döngəyə) tətbiq edin.

15 – 5 I 2 – 10 I 3 = 0

3 – Mən 2 – 2 Mən 3 = 0

………. tənlik 3

2 və 3 tənliklərini 1 tənliyinə əvəz edin:

Kirxhofun 2-ci qanunu 3-ə nümunə

Mənfi işarə, I2 istiqamətinin yuxarıda seçilmiş istiqamətin əksinə olduğunu göstərir.

4. Elektrik dövrəsi hər biri R olan dörd rezistordan ibarətdir1 = 12 Ohm, R2 = 12 Ohm, R3 = 3 Ohm və R4 = 6 Ohm E ilə bağlıdır1 = 6 Volt, E2 Aşağıdakı şəkildə göstərildiyi kimi = 12 Volt. Axan elektrik cərəyanı….
Kirxhofun 2-ci qanunu 2-ə nümunə

A. 1/5 A
B. 2/5 A
C. 3/5 A
D. 4/5 A
E. 1 A

Müzakirə
Məlumdur ki:
Rezistor 1 (R)1) = 12 Ω
Rezistor 2 (R)2) = 12 Ω
Rezistor 3 (R)3) = 3 Ω
Rezistor 4 (R)4) = 6 Ω
EMF mənbəyi 1 (E1) = 6 Volt
EMF mənbəyi 2 (E2) = 12 Volt
İstənilən: Dövrədən axan cərəyanın gücü (I)
Cavab:

Bu problem Kirxhof qanunu ilə əlaqədardır. Addımlar və bu problemi necə həll etmək olar:
Əvvəlcə üstünlük verdiyiniz cərəyan istiqamətini seçin. Saat əqrəbinin əksinə və ya saat əqrəbi istiqamətində seçim edə bilərsiniz.
İkincisi, cərəyan müqavimətdən və ya rezistordan (R) keçdikdə potensial azalır və V = IR mənfi olur.
Üçüncüsü, əgər cərəyan aşağı potensialdan yüksək potensiala (- dan + ə) doğru hərəkət edərsə, EMF mənbəyi (E) müsbət olaraq qeyd olunur, çünki EMF mənbəyində enerji dolur. Əgər cərəyan yüksək potensialdan (+ dan - ə) doğru hərəkət edərsə, EMF mənbəyi (E) mənfi olaraq qeyd olunur, çünki EMF mənbəyində enerji boşalması var.

Rezistor 1 (R)1) və rezistor 2 (R2) paralel olaraq qoşulmuşdur. Əvəzedici rezistor:
1 / R12 = 1/R1 +1/R2 = 1/12 + 1/12 = 2/12
R12 = 12/2 = 6 Ω

Bu problemi həll edərkən cərəyanın istiqaməti saat əqrəbi istiqamətində seçilir.
– IR12 - E1 – IR3 – IR4 Və2 = 0
– 6 I – 6 – 3I – 6I + 12 = 0
– 6I – 3I – 6I = 6 -12
– 15I = – 6
I = -6/-15
I = 2/5 Amper

Dövrədən axan elektrik cərəyanı 2/5 Amperdir. Müsbət elektrik cərəyanı elektrik cərəyanının istiqamətinin gözlənildiyi kimi, saat əqrəbi istiqamətində olduğunu göstərir.
Düzgün cavab B-dir.

5. Aşağıdakı elektrik dövrəsinə baxın! Dövrədən keçən elektrik cərəyanının böyüklüyü (I)…-dir.
Kirxhofun 2-ci qanunu 1-ə nümunə

A. 0,1 A
B. 0,2 A
C. 0,5 A
D. 1,0 A
E. 5,0 A

Müzakirə
Məlumdur ki:
Rezistor 1 (R)1) = 10 Ω
Rezistor 2 (R)2) = 6 Ω
Rezistor 3 (R)3) = 5 Ω
Rezistor 4 (R)4) = 20 Ω
EMF mənbəyi 1 (E1) = 8 Volt
EMF mənbəyi 2 (E2) = 12 Volt
İstənilən: Dövrədən axan cərəyanın gücü (I)
Cavab:
Rezistor 3 (R)3) və rezistor 4 (R4) paralel olaraq qoşulmuşdur. Əvəzedici rezistor:
1 / R34 = 1/R3 +1/R4 = 1/5 + 1/20 = 4/20 + 1/20 = 5/20
R34 = 20/5 = 4 Ω

Bu problemi həll edərkən cərəyanın istiqaməti saat əqrəbi istiqamətində seçilir.
– IR1 – IR2 - E1 – IR34 Və2 = 0
– 10I – 6I – 8 – 4I + 12 = 0
– 10I – 6I – 4I = 8 – 12
– 20I = – 4
I = -4/-20
I = 1/5 Amper
I = 0,2 Amper
Dövrədən axan elektrik cərəyanı 1/5 Amperdir. Müsbət elektrik cərəyanı elektrik cərəyanının istiqamətinin gözlənildiyi kimi, saat əqrəbi istiqamətində olduğunu göstərir.
Düzgün cavab B-dir.

Şərh yazın