1.

'n Versnelling as gevolg van swaartekrag is 10 N/kg. Die oppervlakte van 'n vis wat deur die water daarbo gedruk word, is 6 cm² . Bepaal die krag van water bo die vis wat op die vis inwerk.
Bekend:
Versnelling as gevolg van swaartekrag (g) = 10 N/kg
Oppervlakte van vis (A) = 6 cm² = 6 x 10⁻⁴ m²
Digtheid van water = 1 gram/cm³ = 1 ( 10⁻³ kg) / 10⁻³ m³ = 10⁻³ kg /m³ = 1000 kg/ m³
Hoogte van water = 100 cm – 15 cm = 85 cm = 85 x 10-2 meter
Gewenste: Krag van die water bo vis wat op vis inwerk
oplossing:
Vergelyking van druk :
P = F / A
F = PA
F = ρ gh A
F = (1000)(10)(85 x 10⁻² ) (6 x 10⁻⁴ m² )
F = (10⁴ ) (510 x 10⁻⁶ )
F = 510 x 10-2
F = 5.1 Newton
2. Die normale bloeddruk is 80 mm Hg tot 120 mm Hg. Hierdie waarde is gelyk aan…
A. 80 Pascal tot 120 Pascal
B. 800 Pascal tot 1200 Pascal
C. 10256 Pascal tot 17589 Pascal
D. 10526 Pascal tot 15789 Pascal
Bekend:
Die normale bloeddruk = 80 mm Hg – 120 mm Hg
Gewenste: Hierdie waarde is gelyk aan… Pascal
oplossing:
Die hoogte van kwik in 'n barometer (bo die see-oppervlak) = 760 mm Hg
Lugdruk (bo die see-oppervlak) = 1 atm = 1.0 x 10 5 Pascal
1 mm Hg = ……. Pascal?
![]()
80 mm Hg = 80 x 131.58 Pascal = 10 526 Pascal
120 mm Hg = 120 x 131.58 Pascal = 10 526 Pascal
Die korrekte antwoord is D.
3. Bo die see-oppervlak is die hoogte van kwik in 'n barometer 760 mm. As die hoogte van kwik in 'n barometer op 'n plek 700 mm is, bepaal die lugdruk op daardie plek.
Bekend:
Die hoogte van kwik in 'n barometer (bo die see-oppervlak) = 760 mm Hg
Lugdruk (bo die see-oppervlak) = 1 atm = 1,013 x 10 5 Pascal
Gewenste: Bepaal die lugdruk as die hoogte van kwik 700 mm is
oplossing:
760 mm Hg = 1 013 x 10 5 Pascal
700 mm Hg = ……… Pascal?
