1. Voorwerp se massa = 2 kg, versnelling as gevolg van swaartekrag = 9.8 m/s² , koëffisiënt van die statiese wrywing = 0.2, koëffisiënt van die kinetiese wrywing = 0.1. Is die voorwerp in rus of versnel dit? Indien die voorwerp versnel word, vind (a) die netto krag (b) grootte en rigting van die boks se versnelling!

Oplossing

Bekend:
Massa (m) = 2 kg
Versnelling as gevolg van swaartekrag (g) = 9.8 m/ s²
Koëffisiënt van die statiese wrywing ( μs ) = 0.2
Koëffisiënt van kinetiese wrywing ( μk ) = 0.1
Gewig (w) = mg = (2)(9.8) = 19.6 Newton
Die horisontale komponent van die gewig (w x ) = w sin 30 o = (19.6)(0.5) = 9.8 Newton
Die vertikale komponent van die gewig (w y ) = w cos 30 o = (19.6)(0.5√3) = 9.8√3 Newton
Die normaalkrag (N) = w y = 9.8√3 Newton
Krag van die statiese wrywing (fs ) = (0.2)(9.8√3) = 1.96√3 Newton = 3.39 Newton
Krag van die kinetiese wrywing (fk ) = (0.1)(9.8√3) = 0.98√3 Newton = 1.69 Newton
oplossing:
Voorwerp is in rus as wx < fs , voorwerp beweeg afwaarts as wx > fs.
wx = 9.8 Newton en fs = 3.39 Newton.
(a) die netto krag
∑ F = wx – fk = 9.8 – 1.69 = 8.11 Newton
(b) grootte en rigting van die versnelling
∑ F = ma
8.11 = (2) 'n
a = 4.05
Grootte van die versnelling = 4.05 m/s² en rigting van die versnelling = afwaarts.
[irp]
2. Voorwerp se massa = 4 kg, versnelling as gevolg van swaartekrag = 9,8 m/s² . Koëffisiënt van kinetiese wrywing = 0.2 en koëffisiënt van statiese wrywing = 0.4. Grootte van die krag F = 40 Newton. Is die voorwerp in rus of gly dit af? As die voorwerp afgly, vind (a) die netto krag (b) grootte en rigting van die versnelling!

Oplossing

Bekend:
Massa (m) = 4 kg
Versnelling as gevolg van swaartekrag (g) = 9.8 m/ s²
Die koëffisiënt van die statiese wrywing ( μs ) = 0.4
Die kinetiese wrywingskoëffisiënt ( μk ) = 0.2
Gewig (w) = mg = (4)(9.8) = 39.2 Newton
Die horisontale komponent van die gewig (w x ) = w sin 30 o = (39.2)(0.5) = 19.6 Newton
Die vertikale komponent van die gewig (w y ) = w cos 30 o = (392)(0..5√3) = 19.6√3 Newton
Die normaalkrag (N) = w y = 19.6√3 Newton = 33.95 Newton
die statiese wrywingskrag (fs ) = μs N = (0,4)(33.95) = 13.58 Newton
Die kinetiese wrywingskrag (fk ) = μkN = ( 0.2)(33.95) = 6.79 Newton
F = 40 Newton
oplossing:
Die voorwerp gly af as F < wx + fs . Die voorwerp gly op as F > wx + fs.
F = 40 Newton, wx = 19.6 Newton en fs = 13.58 Newton.
F is groter as wx + fs , dus gly die voorwerp op.
(a) Die netto krag
∑ F = F – w x – f k = 40 – 19.6 – 6.79 = 13.61 Newton
(b) Die grootte en rigting van die versnelling
∑ F = ma
6.4 = (4) 'n
a = 1.6
Die grootte van die versnelling is 1.6 m/s² en die rigting van die versnelling is opwaarts.
[irp]
[wpdm_package id = '481 ′]
- Massa en gewig
- Normale krag
- Newton se tweede bewegingswet
- Wrywingskrag
- Beweging op die horisontale oppervlak sonder wrywingskrag
- Die beweging van twee liggame met dieselfde versnelling op die ruwe horisontale oppervlak met die wrywingskrag
- Beweging op die skuinsvlak sonder wrywingskrag
- Beweging op die growwe skuinsvlak met die wrywingskrag
- Beweging in 'n hysbak
- Die beweging van liggame word deur koorde en katrolle verbind
- Twee liggame met dieselfde versnellinggrootte
- Afronding van 'n plat kurwe – dinamika van sirkelbeweging
- Afronding van 'n gehellde kurwe – dinamika van sirkelbeweging
- Uniforme beweging in 'n horisontale sirkel
- Sentripetale krag in uniforme sirkelbeweging