6 Voorbeelde van Archimedes se Wetvrae
1. Watter volume klip word in seewater geplaas as die gewig van die seewater wat deur die klip verplaas word, 2 Newton is? Digtheid van seewater = 1025 kg/m³3.
Bespreking
Antwoord:
Archimedes se Wet Stel dat gewig van gemorste water (water verplaas deur yster) is gelyk aan groot dryfkrag wat deur water op yster gedoen word.

Volume water verplaas = volume rots gedompel in seewater = 199,1 cm3.
2. 'n Houer vol water. 'n Stuk yster 2 cm3 in 'n houer gedompel sodat van die water uitmors. Wat is die massa water wat uitmors?
Bespreking


3. Die massa van 'n voorwerp in lug is 15 kg en die massa van 'n voorwerp in water is 13,7 kg. Is die voorwerp van suiwer goud gemaak?
Bespreking
Dit is bekend dat:
m = 15 kg
m' = 13,7 kg
Gevra: is die voorwerp van suiwer goud gemaak?
Antwoord:
Spesiale swaartekrag suiwer goud = 19,3 of digtheid van suiwer goud = 19300 kg/m²3As die digtheid van 'n voorwerp dieselfde is as die digtheid van suiwer goud, dan is die voorwerp van suiwer goud gemaak.
Wat is die digtheid van 'n voorwerp? ?
Drywingskrag (FA) is gelyk aan die gewig van die voorwerp in lug (w) minus die gewig van die voorwerp in water (w').

Voer die massawaarde van die voorwerp in die lug en die massawaarde van die voorwerp in die water in:
Die verhouding van die digtheid van 'n voorwerp tot die digtheid van water (/) = die spesifieke swaartekrag van die voorwerp. Dus is die spesifieke swaartekrag van die voorwerp = 11,3.
Die digtheid van 'n voorwerp = spesifieke swaartekrag vermenigvuldig met die digtheid van water = (11,3)(1000 kg/m3) = 11 300 kg/m3.
Die spesifieke swaartekrag van suiwer goud is 19,3 en die digtheid van goud is 19 300 kg/m³3 daarom is die voorwerp nie van suiwer goud gemaak nie.
4. 'n Reddingskip probeer om 'n houer met 'n totale massa van 4500 kg wat in die see geval het, op te lig. Die houer is 2 meter lank, 1,5 meter breed en 1 meter hoog. Die digtheid van seewater is op daardie tydstip 1025 kg/m3 en die versnelling as gevolg van swaartekrag is 10 m/s2 . Daarom is die minimum krag wat benodig word om die voorwerp van die seebodem na die oppervlak op te lig...
Bespreking
Dit is bekend:
Massa van boks (m) = 4500 kg
Volume van die boks (V) = 2 mx 1,5 mx 1 m = 3 m3
Digtheid van seewater ( ρ) = 1025 kg/ m³
Versnelling as gevolg van swaartekrag (g) = 10 m/ s²
Vraag: Wat is die minimum krag wat nodig is om 'n voorwerp van die seebodem na die oppervlak te lig?
antwoord:
Gewig van 'n voorwerp in lug = mg = (4500 kg)(10 m/s² ) = 45000 N
Om 'n voorwerp op land op te lig, is die minimum krag 45000 N.
Grootte van die dryfkrag:
F A = ρ F g V = ( 1025)(10)(3) = 30750 N
Gewig van voorwerp in seewater = 45000 N – 30750 N = 14250 N
Om 'n voorwerp op see op te lig, is die minimum krag 14250 N.
5. 'n Voorwerp dryf in 'n vloeistof waarvan die digtheid 800 kg/m² is.3As ¼ van die voorwerp nie in die vloeistof gedompel is nie, dan is die digtheid van die voorwerp...
A. 600 kg/m²3
B. 900 kg/m²3
C. 7 900 kg/m²3
D. 15 800 kg/m²3
E. 1300 kg/m²3
Bespreking:
Dit is bekend dat:
Digtheid vloeistof = 800 kg/m²3
Die volume van 'n voorwerp wat nie in 'n vloeistof gedompel is nie = ¼
Volume van 'n voorwerp wat in 'n vloeistof gedompel is = ¾
Totale volume van die voorwerp = 1
Gevra :
Digtheid voorwerp?
Jawab :
Die formule vir die verhouding tussen digtheid voorwerpe, die digtheid van vloeistowwe en die dele van voorwerpe wat in vloeistowwe gedompel en nie gedompel is nie, word in die artikel bespreek. waarom dryf vaste voorwerpe? :
6. Die gewig van 'n voorwerp in lug is 5 N. As die voorwerp in water geweeg word (digtheid van water = 1000 kg/m3) word die gewig 3,2 N. As die versnelling as gevolg van swaartekrag g = 10 m/s2 dan is die digtheid van die voorwerp...
A. 800 kg/m²3
B. 1000 kg/m²3
C. 7 900 kg/m²3
D. 15 800 kg/m²3
E. 2780 kg/m²3
Bespreking:
Dit is bekend dat:
Gewig van voorwerp in lug = Gewig van voorwerp (w) = 5 Newton
Gewig van voorwerp in water = 3,2 Newton
Digtheid water = 1000 kg/m²3
Versnelling van Swaartekrag = 10 m / s2
Massa van voorwerp: w = mg —> m = w : g = 5 N : 10 m/s2 = 0,5 kg
Gevra:
Digtheid voorwerp?
Antwoord:
Die gewig van 'n voorwerp in water is kleiner as gevolg van die dryfkrag.
Drywing = Gewig van voorwerp in lug – Gewig van voorwerp in vloeistof
Drywing = 5 Newton – 3,2 Newton = 1,8 Newton
Digtheid van 'n Voorwerp :
Digtheid = Massa : Volume = 0,5 kg : 0,00018 m3 = 2780 kg / m3
Die korrekte antwoord is E.
Archimedes se wetvrae
1. Watter volume klip word in die water geplaas as die gewig van die water wat deur die klip verplaas word 5 Newton is? Digtheid van water = 1000 kg/m³3 (501 cm3)
2. 'n Houer vol petrol. 'n Stuk hout 1,2 dm3 in 'n houer gedompel sodat van die petrol uitgemors het. Wat is die massa petrol wat uitgemors het? (816 gram)
3. Die massa van 'n metaal in lug is 13 kg en die massa van die metaal in water is 12,3 kg. Is die metaal van suiwer goud gemaak? (Nee, want die spesifieke swaartekrag van die metaal = 18,6. Die spesifieke swaartekrag van goud = 19,3)

