Voorbeeld van elektriese kragvrae

5 Voorbeelde van Elektriese Kragvrae

1. 'n TL-lamp is gemerk as 10 W, 220 V. Dit beteken die lamp benodig...

A. energie 10 J/sekonde en stroom 0,045 A

B. energie 10 J/sekonde en stroom 22 A

C. energie 10 J/min en stroom 0,045 A

D. energie 10 J/minuut en stroom 22 A

Bespreking

Dit is bekend dat:

Krag (P) = 10 Watt

Spanning (V) = 220 Volt

Gevra: die lamp benodig…..

Antwoord:

Lampkrag = 10 Watt = 10 Joule/sekonde.

Dit beteken dat hierdie lamp 10 Joule/sekonde energie verbruik.

Die formule vir die verband tussen elektriese krag, elektriese spanning en elektriese stroom:

P = VI

Beskrywing: P = elektriese krag , V = elektriese spanning, I = elektriese stroom

Dus is die elektriese stroom:

I = P / V = ​​​​10 / 220 = 1/22 = 0,045 Ampère

Die korrekte antwoord is A.

2. Kyk na die prentjie! Die elektriese krag in hierdie stroombaan is...

A. 2 wattVoorbeeld van elektriese kragvraag 1

B. 24 watt

C. 48 watt

D. 72 watt

Bespreking

Dit is bekend dat:

Weerstand 1 (R1 ) = 6 Ω

Weerstand 2 (R2 ) = 6 Ω

Elektriese spanning (V) = 24 Volt

Gevra: Elektriese krag

Antwoord:

Vervangingsweerstand:

R1 en R2 is in serie gekoppel. Die vervangingsweerstande is:

R = R 1 + R 2 = 6 Ω + 6 Ω = 12 Ω

Elektriese stroomsterkte:

I = V/R = 24/12 = 2 Ampère

Elektriese krag:

P = VI = (24)(2) = 48 Watt = 48 Joule/sekonde

Die korrekte antwoord is C.

3. 3 kilowatt elektriese krag word oorgedra teen 'n spanning van 150 volt. Die grootte van die vloeiende stroom is...

A. 10 Ampère

B. 20 Ampère

C. 30 Ampère

D. 40 Ampère

Bespreking

Dit is bekend dat:

Elektriese krag (P) = 3 kilowatt = 3000 Watt

Elektriese spanning (V) = 150 Volt

Vraag: Elektriese stroomsterkte (I)

Antwoord:

Die formule wat die verband tussen elektriese krag, elektriese spanning en elektriese stroom aandui:

P = VI

Bereken die elektriese stroom met behulp van die formule hierbo:

I = P/V

I = 3000 Watt / 150 Volt

I = 20 Ampère

Die korrekte antwoord is B.

4. 'n Huis gebruik 4 20-watt lampe, 2 60-watt lampe en 'n 60-watt TV. Dit is gemiddeld 8 uur per dag aangeskakel. As die elektrisiteit Rp 111,30 per kWh kos, hoeveel sal dit vir 1 maand (30 dae) kos?

Bespreking

Dit is bekend dat:

4 20 Watt lampe = 4 x 20 Watt = 80 Watt

2 60 Watt lampe = 2 x 60 Watt = 120 Watt

60 Watt TV = 60 Watt

Hoeveelheid krag gebruik:

80 Watt + 120 Watt + 60 Watt = 260 Watt

Tydsinterval = 8 uur x 30 = 240 uur

1 kWh = Rp. 111,30

Vraag: Koste wat vir 1 maand (30 dae) betaal moet word

Antwoord:

Energie = Krag x Tyd = 260 Watt x 240 uur = 62400 Watt-ure = 62,4 kilowatt-ure = 62,4 kWh

Koste = 62,4 kWh x Rp. 111,30 = Rp. 6945,12

5. Twee elektriese verwarmingselemente word gemaak van twee identiese drade met diameters van 1 mm en 2 mm, elk 2 m lank. As die twee drade aan dieselfde spanningsbron gekoppel is, dan is die verhouding tussen die krag wat deur die drade met 'n diameter van 1 mm en 2 mm opgewek word...

A. 1 : 1

B. 1 : 2

C. 1 : 4

D. 2 : 1

E. 4 : 1

Bespreking

Die formule vir elektriese weerstand en spesifieke weerstand:

Voorbeeld van elektriese kragvraag 2

Beskrywing: R = weerstand, ρ = spesifieke weerstand, l = lengte van geleier, A = oppervlakte van geleier

Ohm se wetformule:

V = IR

Beskrywing: V = elektriese spanning, I = elektriese stroom, R = elektriese weerstand

Elektriese kragformule:

P = VI

P = (IR) I

P = I²R

Voorbeeld van elektriese kragvraag 3

Gebaseer op die formule hierbo, is elektriese krag (P) omgekeerd eweredig aan die draaddiameter (d):

Voorbeeld van elektriese kragvraag 4

Die verhouding tussen die krag wat deur 'n draad met 'n deursnee van 1 mm en 2 mm geproduseer word, is:

4: 1

Die korrekte antwoord is E.

Vraagbron:

Vrae oor die Nasionale Eksamen vir Wetenskap vir Junior Hoërskool/Islamitiese Junior Hoërskool

SBMPTN Fisika Vrae

Lewer kommentaar